Wady i zalety gontów bitumicznych
Gonty bitumiczne- jedne z ładniejszy pokryć dachowych występujących na naszym rynku, a jakże niedoceniane i nie wiedzieć czemu, tak często omijane przez inwestorów remontujących swoje dachy.
Co to właściwie jest Gont?
Budowa wnętrza przypomina trochę papę termozgrzewalną. To wkładka z włókna szklanego otoczona masą bitumiczną i posypką, występujące w wielu kolorach. Produkowane jako prostokątne pasy, w różnych kształtach pokryte od spodu pasem klejącym, zabezpieczone folią ochronną.
Jeśli nie potrafisz się na gonty zdecydować, to poniżej przedstawiam ich największe zalety i wady. Może to ułatwi Ci decyzje 🙂
Do głównych zalet należy:
- Szybki i stosunkowo łatwy montaż: gonty nie wymagają specjalistycznych narzędzi ani dekarskiego doświadczenia. Kładzie się je intuicyjnie, a sprzęt kupisz w każdym sklepie budowlanym.
- Atrakcyjna cena- porównując obecne ceny dachówki, blachodachówki, m2 gontów jest tańszym materiałem do pokrycia dachu.
- Uniwersalny sposób kładzenia- gonty ze względu na swój rozmiar listków i plastyczność dostosowują się z łatwością do najbardziej skomplikowanych konstrukcyjnie dachów, daszków i innych dachowych załamań.
- Bogaty asortyment- gonty wiodą prym, jeśli chodzi o mnogość wzorów i kolorów. Na rynku można spotkać klasyczne wzory, kolory jak i gonty produkowane na zamówienie. Ich duży wybór sprawia, że można idealnie dobrać wzór do elewacji , stylu budynku czy własnych preferencji. W tym przypadku ogranicza nas tylko nasze wyobrażenie dachu.
- Ciche zadaszenie- wielowarstwowa powłoka gontów, skutecznie niweluje hałas spowodowany deszczem, gradem lub silnym wiatrem.
Jak każdy produkt, gonty mają swoje wady. I niegrzecznie byłoby o nich nie wspomnieć. Do głównych minusów zaliczamy:
- Konieczność pełnego deskowania- gonty ze względu na mała powierzchnię krycia pojedynczych listków wymagają równej powierzchni, pełnego deskowania dachu lub wyłożenie konstrukcji dachu płytami OSB.
- Ich montaż uzależniony jest od warunków atmosferycznych- jak każdy inny materiał pokryć dachowych, gonty również uzależnione są od pogody. Powinno się je kłaść w temperaturze powyżej 5’C. A najkorzystniej kłaść je w czasie ciepłych pór roku ( słońce i wysoka temperatura ułatwiają wulkanizację gontów).
- Mech- niestety gonty przez swoją strukturę mają skłonność do porastania mchem. Zwłaszcza na północnych zboczach dachu, i w pobliżu lasu.
- Spadki dachu- gonty nie nadają się na każdy dach, najlepiej montować je na dachach skośnych o nachyleniu 12° lub większym.
Mam nadzieję, że udało nam się przedstawić trochę bliżej gonty, ich wady i zalety. Są piękne i ponadczasowe. Może przy okazji remontu dachu, warto nad nimi przysiąść i zobaczyć. My służymy pomocą i doradztwem . W razie pytań, pisz, dzwoń lub wpadnij do naszej siedziby na kawę 🙂