Renowacja starych pokryć bitumicznych

Renowacja starych pokryć bitumicznych

Dachy płaskie, zazwyczaj pokryte papą bitumiczną chociaż są trwałe, bardzo dobre jakościowo, to użytkowane przez lata chcąc nie chcąc- ulegają starzeniu się, degradacji i przychodzi moment, że trzeba się za niego zabrać i naprawić.

Najprościej będzie podzielić sposoby renowacji dachu na poziom jego uszkodzenia:

Przy drobnych uszkodzeniach, powierzchownych rysach powinno wystarczyć przesmarowanie nawierzchni specjalną masą do renowacji. Najlepiej gdy masa jest modyfikowana elastomerem SBS. Jest bardziej plastyczna i lepiej spełnia swoje funkcje. To też najprostsza i najszybsza metoda. Do wykonania pracy wystarczy smołowiec, kij, masa i trochę chęci 🙂

Jednak gdy pęknięcia są większe, lub występują w trudno dostępnych miejscach (przy murkach, kominach) to warto zaopatrzyć się w specjalnie do tego tworzonym taśmą dekarskim. Samoprzylepne i w rolce, więc łatwe w obsłudze. Idealne do tego typu obróbek.

Jeśli szczeliny, pęcherze występuje na „otwartej” połaci dachu to w naszym sklepie znajdziesz specjalnie dedykowaną do takich uszkodzeń masę. Izohan ROOFIX to szybka i prosta w użytkowaniu szpachla. Wystarczy wymieszać produkt, nanieść szpachelką ,wyrównać i po robocie. Można ją stosować na mokre i zawilgocone podłoże, więc jak kapie z dachu w talerz to warto zainwestować w szpachle uszczelniające.

Nie zawsze jest jednak kolorowo, gorzej jak człowiek wchodzi zobaczyć, co na dachu się dzieje, a tam dziura. Najlepiej wtedy wezwać dobrego dekarza, żeby ocenił poziom strat. Czy wystarczy łata z papy, czy co gorsza trzeba będzie położyć nową papę na całej powierzchni…

Jak już nie każdy jest urodzonym dekarzem by położyć całą nową połać dachu …. to prawie każdy da sobie radę z położeniem łaty na dziurze.

Po 1. Należy spojrzeć w okno, czy pogoda sprzyja. Nie może być wilgotno a tym bardziej padać.

Po 2. Najpierw należy przygotować naprawianą powierzchnię. Jeśli nie doszło do przecieku to należy zagruntować powierzchnię , zaczekać aż wyschnie, wyciąć odpowiedniej wielkości łatę i przykleić za pomocą lepiku lub zgrzać za pomocą palnika.

Jeśli uszkodzenie jest głębsze to sprawa się trochę komplikuje, bo trzeba naciąć szczelinę na końcach w poprzek i poszukać szkody w betonowej lub drewnianej konstrukcji dachu (zupełnie nie musi być bezpośrednio pod powierzchowną „dziurą w dachu” )W tym przypadku należy najpierw osuszyć a potem uszczelnić wszelkie pęknięcia konstrukcyjne. Potem dopiero naprawić wierzchnią warstwę.

Jeśli masz jakieś pytania, albo potrzebujesz porady to chętnie udzielimy ci pomocy i dobierzemy odpowiednie metody renowacyjne. Zapraszamy!